Premier na rocznicy bitwy pod Cedynią: wojownikom Mieszka I zawdzięczamy to, że dziś jest tutaj Polska

0
286
Premier RP Mateusz Morawiecki podczas uroczystości 1050. rocznicy bitwy pod Cedynią, w tle pomnik na Górze Czcibora. Fot.: Krystian Maj/KPRM (źródło: gov.pl).

W niedzielę 26 czerwca premier RP Mateusz Morawiecki uczestniczył w uroczystościach związanych z 1050. rocznicą bitwy pod Cedynią. Jak zauważył szef rządu, ta wyjątkowa batalia mogła zdecydować o istnieniu lub nieistnieniu młodego państwa polskiego. Prezes Rady Ministrów złożył ponadto kwiaty na cmentarzu wojennym żołnierzy 1. Armii WP.

„Państwo to przede wszystkim ludzie, którzy mają wystarczająco dużo woli, by walczyć o swój los i swoje granice. Za mało ciągle mówimy o tym, któremu zawdzięczamy istnienie naszego państwa  – o Mieszku I – który poprzez Chrzest Polski wybrał drogę państwowości. Zdecydował, że Polska🇵🇱 będzie klękać przed krzyżem a nie przed obcymi monarchami. Ta decyzja sześć lat później została poddana próbie, podczas Bitwy pod Cedynią, która mogła zadecydować o istnieniu państwa polskiego. Wojownikom Mieszka I i jego brata Ścibora, którzy wówczas walczyli, zawdzięczamy to, że dziś jest tutaj Polska. W 1050 rocznicę ich zwycięstwa złożyłem wieniec pod nową tablicą upamiętniającą to wydarzenie” – napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

„Wcześniej, rano, złożyliśmy kwiaty i hołd w Siekierkach, w miejscu, które upamiętnia wielką bohaterską walkę oddziałów Pierwszej Armii Wojska Polskiego. Także oni, a później powstańcy warszawscy, żołnierze na wszystkich frontach II wojny światowej czy Żołnierze Wyklęci walczyli o jeden wspólny, najbardziej szczytny cel: o naszą wolną i niepodległą ojczyznę. Ostatnie wydarzenia geopolityczne przypominają nam, że wolność nie jest dana raz na zawsze, ale jest nam zadana” – czytamy.

„Dziś Rosja odgrzebała wszystko, co najgorsze z historii XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i imperializm. Polacy stanęli na wysokości zadania, pomagamy naszym sąsiadom w obronie suwerenności bo oni – tak jak my przez stulecia – walczą za wolność naszą i waszą. Jesteśmy wdzięczni, że ich ofiara krwi chroni dziś nasze bezpieczeństwo i pokój w całej Europie. Oby ten czas próby zakończył się jak najszybciej na tamtych wschodnich ukraińskich rubieżach, obyśmy my dzisiaj nie musieli doświadczać tego, czego doświadczali nasi szlachetni przodkowie. Ci spod Cedyni, Siekierek czy Żołnierze Wyklęci. Cześć i chwała bohaterom!” – zakończył swój wpis szef polskiego rządu.

Oto całe wystąpienie premiera Morawieckiego na rocznicy bitwy pod Cedynią:

Źródło: Facebook/gov.pl/YouTube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj