Sensacyjne i tajemnicze odkrycie na Dolnym Śląsku! To dobrze zachowany miecz sprzed tysiąca lat!

0
555
Miecz. Zdjęcie ilustracyjne. Fot.:Bernhard_Staerck/pixabay.com

Specjaliści przecierają oczy ze zdumienia! Takiego znaleziska nigdy jeszcze nie widzieli! Mowa o dobrze zachowanym mieczu sprzed tysiąca lat. Jego pochodzenie jest jednak zagadkowe.

Dzięki poszukiwaczom, którzy odnaleźli miecz w okolicach Lewina Kłodzkiego (Ziemia Kłodzka), archeolodzy wydobyli z ziemi niesamowite znalezisko. Mowa o mieczu z wczesnego średniowiecza. Specjaliści szacują, że broń pochodzi z początków XI wieku, a więc czasów Bolesława Chrobrego.

Znaleziony miecz jest cały, choć w trzech częściach. Do złamania doszło gdyż znajdował się bardzo płytko.

Miecz znaleźli poszukiwane działający dzięki pozwoleniu od konserwatora: Konrad Oczkowski, Karol Orman i Beniamin Stawnicki. O swoim znalezisku poinformowali archeologów, gdyż nie mieli uprawnień do wydobycia artefaktu.

Warto uzmysłowić sobie, że w czasach Chrobrego miecz był niezwykle drogim orężem i wyznacznikiem statusu społecznego. Za broń tego typu można było nabyć naprawdę wiele.

Nie wiadomo jednak skąd miecz wziął się na terenie nie łączonym do tej pory z osadnictwem i obecnością rycerstwa. Cytowany przez rfm24.pl archeolog Marek Kowalski zwraca jednak uwagę, że ów teren był areną walk Polaków i Czechów o przynależność państwową Śląska. Być może więc historię miecza należy łączyć z tymi konfliktami.

Teraz znalezisko trafi do Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Tam obiekt przejdzie gruntowne badania oraz zostanie zabezpieczony.

Źródło: rmf24.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj