Sensacyjne odkrycie na Podlasiu! Pracownik muzeum przypadkiem natrafił na miecz typowy dla Wikingów [ZDJĘCIA]

0
427
Wczesnośredniowieczny miecz odnaleziony przez pana Szczepana Skibickiego. Fotografia pochodzi z zasobów Muzeum Wojska w Białymstoku. Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości placówki.

Niesłychanego odkrycia dokonał jeden z najbardziej doświadczonych pracowników Muzeum Wojska w Białymstoku – Szczepan Skibicki. Mężczyzna podczas wakacyjnego, rekreacyjnego nurkowana odnalazł bowiem miecz o cechach broni używanej przez Wikingów. Artefakt może pochodzić nawet z IX lub X wieku!

Jak tylko zdałem sobie sprawę z tego, czym może być przedmiot, który mam przed sobą, niezwłocznie go wydobyłem i zabezpieczyłem, aby przekazać do Muzeum Wojska w Białymstoku – mówi Szczepan Skibicki.

Wczesnośredniowieczny miecz odnaleziony przez pana Szczepana Skibickiego i sam znalazca. Fotografia pochodzi z zasobów Muzeum Wojska w Białymstoku. Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości placówki.

Eksperci nie mają wątpliwości, że znaleziony zabytek prezentuje gigantyczną wartość historyczną. Nie często znajduje się bowiem na ziemiach polskich miecze z wczesnego średniowiecza, na co uwagę zwrócił m.in. dyrektor Muzeum Robert Sadowski. – To niebywałe znalezisko, to już drugi tego typu artefakt, który trafił do Muzeum Wojska w Białymstoku, jednakże ten pierwszy, został znaleziony również na terenie naszego województwa i przekazany do zbiorów muzeum ponad 40 laty temu – zauważa dyrektor.

Wczesnośredniowieczny miecz odnaleziony przez pana Szczepana Skibickiego oraz dyrektor Robert Sadowski i Szczepan Skibicki. Fotografia pochodzi z zasobów Muzeum Wojska w Białymstoku. Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości placówki.

Na razie Muzeum nie informuje gdzie dokładnie dokonano odkrycia. Chce bowiem najpierw przeprowadzić tam prace archeologiczne. Być może w tym miejscu na naukowców czekają kolejne niezwykłe pamiątki przeszłości.

Odkrycie ma jednak już teraz wielkie znaczenie dla historii Podlasia. Rzuca bowiem nowe światło na przebiegające tamtędy we wczesnym średniowieczu szlaki kupieckie oraz może mówić o ludach zamieszkujących północno-wschodnią część dzisiejszej Polski.

Aleksander Piasecki z działu archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku ocenia, że miecz w typie wikińskim powstał około X wieku. Wykonano go z dobrej gatunkowo stali najpewniej na Rusi Kijowskiej z surowca pochodzącego z innego miejsca. Na Podlasie miecz mógł trafić różnymi drogami.

Wczesnośredniowieczny miecz odnaleziony przez pana Szczepana Skibickiego. Fotografia pochodzi z zasobów Muzeum Wojska w Białymstoku. Zdjęcie publikujemy dzięki uprzejmości placówki.

Prawdopodobnie jest to miecz pochodzący z Rusi Kijowskiej z X wieku. Widoczny jest bogaty warsztat wytwórcy oraz bardzo dobrej jakości żelazo, które mogło pochodzić z Chazarii bądź z Bliskiego Wschodu – mówi Aleksander Piasecki.

Źródło: Muzeum Wojska w Białymstoku (informacja prasowa) / bstok.pl / naukawpolsce.pl / facebook.com/muzeumwojska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj