Data :

SHARE:

Sensacyjne znalezisko w województwie lubelskim. To setki monet!

Najnowsze

Niecodziennego odkrycia dokonał w Zaniówce pod Parczewem Michał Łotys poszukujący wykrywaczem metali zagubionych części od maszyn rolniczych. Gdy wykrywacz zareagował okazało się, że płytko pod ziemią na znalazcę czekały 3 kilogramy monet.

Odkrywca zachował się bardzo odpowiedzialnie i poinformował o wydarzeniu lokalne instytucje zajmujące się zabytkami.

Dziś, dzięki relacjom portalu Zwiadowca Historii, wiemy, że znalezisko to boratynki, czyli miedziane monety z czasów króla Jana Kazimierza. Wówczas nie były szczególnie cenne i pożądane na rynku, a i obecnie ich cena kolekcjonerska jest bardzo niska. Mimo tego znalezisko ma sporą wartość historyczną.

Mówimy bowiem aż o tysiącu monet o wadze około 3 kilogramów, które od setek lat czekały w ceramicznym dzbanku. Ich stan jest różny, a niektóre uległy zmianom fizycznym z powodu procesów chemicznych (utlenianie).

„Oprócz monet w dzbanku natrafiono na fragmenty tkaniny, zabezpieczono również fragmenty ceramiczne uszkodzonego dzbanka” – czytamy na facebooku Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Źródło: wprost.historia.pl / Zwiadowca Historii / FB

Michał Wałach
Historyk, dziennikarz i publicysta zainteresowany przede wszystkim dziejami Europy Środkowej i Wschodniej w średniowieczu oraz XX wieku, a także historią myśli politycznej i przeszłością Krakowa. Redaktor naczelny portalu ToHistoria.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane