Sukces naukowców! Rozszyfrowali słowo z amuletu sprzed 2 tysięcy lat. Wiemy jaki to język!

0
322
Ręka z Irulegi. Fot.:Nafarroako Gobernua | Gobierno de Navarra, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Niezwykłego sukcesy dokonali hiszpańscy badacze. Udało im się bowiem rozszyfrować słowo zapisane na starożytnym amulecie. Okazuje się, że wyraz (a z pewnością także inne wyrazy) zapisano w antycznej wersji języka baskijskiego. Zdobyta wiedza może odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących tej zagadkowej nacji.

Baskowie nie posługują się językiem indoeuropejskim. A więc jakim? Nie wiadomo. Podobnie i nasza wiedza na temat historii i etnogenezy tego narodu jest ograniczona. Teraz może ulec to zmianie.

Hiszpańscy naukowcy pracujący na górze Irulegi nieopodal Pampeluny w prowincji Nawarra zamieszkałej w sporym stopniu przez Basków (w przeszłości ów lud stanowił główny ethnos tych ziem) w roku 2021 odnaleźli tzw. rękę z Irulegi. Mówimy o amulecie z brązu.

I choć wykonano go właśnie ze stopu miedzi z cyną, to znalezisko datuje się na epokę żelaza. Z tego bowiem czasu pochodzi osada, w której natrafiono na artefakt. Mówimy więc o I wieku przed Chrystusem.

Na amulecie znajduje się 40 słów zapisanych pismem iberyjskim. Słów, jak się okazało, z języka baskijskiego w jego dawnej formie. Takiej mowy używali mieszkańcy północnej części półwyspu iberyjskiego ponad 2 tysiące lat temu.

Dzięki odkryciu tajemnice pochodzenia Basków mogą zostać wyjaśnione. Być może znajomość wyrazów w archaicznej formie języka pozwoli odnaleźć jego związki z innymi znanymi nam językami. Do tej pory najstarsze znane nam zapisane słowa w języku baskijskim (wyłączywszy nazwy własne) były o około tysiąc lat młodsze!

Na razie rozszyfrowano tylko jeden wyraz, jednak dzięki wiedzy dotyczącej tego, w jakim języku mogły zostać zapisane także pozostałe słowa, dalsze prace mogą postępować szybciej.

Źródło: wp.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj