Wołodymyr Zełenski. Od satyryka do bohatera Ukrainy

0
621
President.gov.ua, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

W historii istniało wielu wybitnych mężów stanu, którzy w obliczu zagrożenia bohatersko bronili własnej ojczyzny. Niewielu jednak ma tak niezwykłą biografię, jak obecny prezydent Ukrainy, który jeszcze kilka lat temu był szerzej nieznanym aktorem. Dziś Wołodymyr Zełenski stał się liderem i twarzą wolnego świata w walce z barbarzyńską tyranią.

Młodość

Wołodymyr Zełenski przyszedł na świat 25 stycznia 1978 roku w mieście Krzywy Róg. Jego matka Rymma Zełenska pracowała jako inżynier, a ojciec Ołeksander był profesorem i specjalistą w zakresie cybernetyki. Z kolei dziadek Simon walczył podczas II wojny światowej, a pradziadek i jego trzej bracia zostali bestialsko zamordowani przez Niemców podczas Holocaustu. Przyszły prezydent Ukrainy wychowywał się więc w żydowskiej rodzinie inteligenckiej.

Po ukończeniu gimnazjum w rodzinnej miejscowości młody Wołodymyr rozpoczął studia prawnicze na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Ekonomicznym im. Wadyma Hetmana. Mimo ukończenia uczelni nie pracował jednak jako prawnik. W tym okresie odnalazł inną pasję: zainteresował się aktorstwem i uczył się tego zawodu w różnych miejscach zaczynając od małych ról i występów teatralnych.

Kariera aktorska

W wieku 17 lat Wołodymyr Zełenski zaczął brać udział w konkursach komediowych. Założył też zespół komediowy Kvartal 95, który występował na różnych scenach krajowych i zagranicznych od lat dziewięćdziesiątych. Od 2003 roku współtworzył programy telewizyjne w ukraińskiej telewizji 1+1, a od 2005 roku w telewizji Inter. W latach 2010-2012 był członkiem zarządu drugiej wymienionej telewizji. Zagrał w takich filmach jak Love in the Big City (2008) i Our Time (2011). Użyczał też głosu do ukraińskiego dubbingu. W 2003 roku ożenił się z Ołeną Kijaszko, a małżonkowie mają dzieci Ołeksandrę i Kiryłła.

Początki aktywności politycznej Wołodymyra wiązały się z działalnością kulturalną. Zabierał głos publicznie po agresji rosyjskiej w 2014 roku. W masowej świadomości Ukraińców pojawił się w 2015 roku jako główny bohater serialu telewizyjnego Sługa ludu. Wcielił się w rolę nauczyciela historii, który niespodziewanie został prezydentem Ukrainy. Serialowa głowa państwa walczyła intensywnie z korupcją i kryzysem państwa.

Sługa ludu

Rola wypromowała pozytywny wizerunek Zełenskiego w społeczeństwie. Pomimo że nic nie zapowiadało takiego rozwoju wydarzeń, zaangażował się w politykę. Pod koniec 2017 roku złożono wniosek o rejestrację partii Sługa Ludu. Nazwa nawiązywała oczywiście do serialowej roli prezydenta. Następnie, jeszcze bez oficjalnej deklaracji startu, Wołodymyr zaczął pojawiać się w sondażach prezydenckich.

31 grudnia 2018 roku ogłosił, że zgłosi swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta Ukrainy. Niespodziewanie szybko zaczął zyskiwać poparcie, a jego rywal Petro Poroszenko nie był w stanie wygrać z popularnością młodszego aktora. Dzięki nowoczesnym metodom kampanii i bezpośredniego kontaktu z wyborcami szybko wysunął się na sondażowe prowadzenie. W II turze wyborów 21 kwietnia 2019 roku uzyskał ponad 73% głosów i został szóstym prezydentem Ukrainy po 1991 roku.

Objął urząd 20 maja 2019 roku. W tym samym roku jego partia zwyciężyła w przyśpieszonych wyborach parlamentarnych, co umożliwiło utworzenie nowego rządu. Zełenski rozpoczął działania na rzecz związania Ukrainy ze strukturami zachodnimi takimi jak NATO i Unia Europejska oraz rozwijał przyjazne stosunki z krajami Europy Środokowo-Wschodniej.

W 2020 roku z inicjatywy Polski, Ukrainy i Litwy utworzono regionalny sojusz nazwany Trójkątem Lubelskim, którego celem stała się m.in. pomoc Ukrainie w integracji europejskiej oraz zachowaniu integralności terytorialnej po rosyjskiej agresji z roku 2014. Nowy prezydent podjął się też rozległych reform wewnętrznych. W czerwcu 2021 roku zgłosił projekt ustawy o stworzeniu publicznego rejestru oligarchów oraz zakazie ich udziału w prywatyzacji publicznych przedsiębiorstw.

Walka o niepodległość Ukrainy

W 2021 roku Rosja rozpoczęła koncentrację większej ilości wojsk na granicy z Ukrainą i eskalację napięcia we wzajemnych relacjach. Pomimo prób międzynarodowych powstrzymania konfliktu zbrojnego 24 lutego 2022 roku armia rosyjska rozpoczęła inwazję na sąsiedni kraj. Prezydent Zełenski postanowił pozostać w stolicy i bronić ojczyzny przed barbarzyńskim najeźdźcą.

Jego odwaga i przywództwo wzbudziły ogromne uznaniem na arenie międzynarodowej. 11 marca 2022 roku podczas uroczystego Zgromadzenia Narodowego w polskim parlamencie prezydent RP Andrzej Duda powiedział: „Odważne przywództwo prezydenta Ukrainy uosabia wszystkie wartości, na których ufundowana jest zachodnia wspólnota. Wolny świat ma dziś twarz prezydenta Zełenskiego”.

Historia ukraińskiego lidera fascynuje z różnych powodów, bowiem niewielu polityków ma tak ciekawy życiorys. Ponadto podobnie jak kiedyś aktor Ronald Reagan, tak dziś Wołodymyr Zełenski ma do odegrania najważniejszą rolę w życiu. Z całą pewnością już zapisał się w historii jako bohater Ukrainy w walce o wolność i niepodległość.

Mateusz K. Łukomski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj