Wstrząsające odkrycie pod Tarnopolem. Premier RP skomentował odkrycie mogiły ofiar rzezi wołyńskiej

0
102
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.:Eugene Tkachenko/unsplash.com

W obwodzie tarnopolskim na Ukrainie badacze z Polski i Ukrainy odnaleźli zbiorową mogiłę ofiar zbrodni nacjonalistów ukraińskich. Lepszym terminem niż mogiła jest jednak określenie dół. Trafiło do niego około 100 osób, w tym wiele kobiet i dzieci.

Sprawę skomentował i nagłośnił premier RP Mateusz Morawiecki, który w nagraniu opublikowanym na Facebooku powiedział o okolicznościach odkrycia.

Jak zauważył szef polskiego rządu, na południu polskich Kresów Wschodnich doszło do potwornej zbrodni dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów. Potworne ludobójstwo nie zostało dotąd należycie upamiętnione i wyjaśnione.

Premier przypomniał, że strona polska przedstawiła swoje żądania w tej sprawie. Dotyczą one upamiętnienia i godnego pochówku Polaków. To warunek pełnego pojednania Polaków i Ukraińców. W tym celu należy odszukać wszystkie miejsca, gdzie pozostawiono ofiary bez należytego pochówku.

Nie spoczniemy, dopóki nie upamiętnimy wszystkich ofiar ukraińskiego nacjonalizmu na Wołyniu i na Podolu. Dziękuję wszystkim, którzy niezależnie od poglądów politycznych zajmowali się sprawą ludobójstwa na kresach południowo-wschodnich II Rzeczypospolitej – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: Facebook / wprost.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj