Znamy wyniki matury z historii! Jak poszło absolwentom szkół ponadgimnazjalnych?

0
322
Zdjęcie ilustracyjne. Fot.:Ivan Aleksic/unsplash.com

Centralna Komisja Egzaminacyjna we wtorek 5 lipca podała wyniki egzaminu maturalnego pisanego na wiosnę roku 2022 przez blisko 270 tys. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych oraz małą, bo liczącą zaledwie 34 osoby, grupę obywateli Ukrainy. Wyniki zdających historię, delikatnie mówiąc, nie powalają na kolana.

Nie powala także liczba piszących egzamin z historii. W gronie 268257 osób, które przystąpiły do egzaminu dojrzałości, historię wybrało zaledwie 18442 osoby, a więc 6,87 proc. zdających, czyli mniej niż 1 na 15 osób.

Ponadto mimo iż egzamin maturalny z historii nie był obowiązkowy, a więc zdawali go wyłącznie chętni, czyli – przynajmniej teoretycznie – osoby zainteresowane historią, wyniki są bardzo kiepskie.

Oczywiście znalazły się osoby, które zdały historię na 100 procent (taki wynik widnieje w tabeli CKE w rubryce maksimum), ale najbardziej interesującą wartością jest średnia. Ta zaś wynosi zaledwie 38 proc. Mediana to z kolei 34, a odchylenie standardowe – 24 proc.

Pod względem średniej historia to jeden z tych maturalnych egzaminów, którzy wypadł najgorzej. Niższą średnią zanotowali zdający WOS (30 proc.) oraz fizykę i chemię (po 37 proc.). 38 proc. to ponadto wynik zdających historię muzyki.

Źródło: cke.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj