Skandal! Reżim Łukaszenki zniszczył mogiły żołnierzy AK. „Kolejny akt państwowego barbarzyństwa”

0
417
Alaksandr Łukaszenka. Fot.: Kremlin.ru, CC BY 4.0 , via Wikimedia Commons

Związek Polaków na Białorusi informuje, że reżim Alaksandra Łukaszenki zrównał z ziemią kwaterę żołnierzy Armii Krajowej poległych w roku 1944 w walce z nazistowskimi Niemcami oraz ich sojusznikami. W tym celu wykorzystano ciężki sprzęt.

„Kolejny akt państwowego barbarzyństwa! W Mikuliszkach w rejonie oszmiańskim na północnym wschodzie obwodu grodzieńskiego władze z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu zrównały z ziemią kwaterę poległych w 1944 roku żołnierzy III i VI Brygady Armii Krajowej” – czytamy na portalu Związku Polaków na Białorusi glosznadniemna.pl.

Zniszczona kwatera zawierała 22 krzyże w większości oznaczone imieniem i nazwiskiem żołnierza. Chowano tu polskich partyzantów zmarłych przed oraz po operacji Ostra Brama, której celem było odbicie Wilna z rąk Niemców przez oddziały AK. Wśród pochowanych byli także polegli w starciu pod Murowaną Oszmianką z litewską, proniemiecką i kolaboracyjną formacją Litewski Korpus Lokalny.

Na środki kwatery znajdował się obelisk z napisem: „ŻOŁNIERZOM III I VI BRYGADY ARMII KRAJOWEJ OKRĘGU WILEŃSKIEGO POLEGŁYM W 1944R.”.

Zniszczona przez białoruski reżim kwatera powstała m.in. z funduszy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Poświęcono ją w roku 1992, a miejscem opiekowała się Józefa Pietkiewicz, a potem działacze ZPB z okolicy.

Źródło: glosznadniemna.pl / tvp.info

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj