Życie i myśl Feliksa Konecznego. Już wkrótce odbędzie się interesująca konferencja!

0
237
Źródło: materiały Fundacji Kwartalnika Wyklęci

Profesor Feliks Koneczny nie jest w Polsce postacią anonimową, a wiele dobrego w zakresie popularyzacji jego myśli wydarzyło się w ostatnich latach. Ciągle jednak nie sposób powiedzieć, by ten myśliciel choć w drobnym stopniu kształtował polskie myślenie o państwie i społeczeństwie. A szkoda. Sytuację może zmienić jednak konferencja pt. „Życie i myśl Feliksa Konecznego”, która 23 września odbędzie się w Krakowie.

Związany z Krakowem historyk i historiozof tworzył i działał już w wieku XIX, ale jego najważniejsze prace powstały w XX stuleciu. Oprócz dorobku naukowego profesora Konecznego, który do dziś może budzić podziw zarówno pod względem szerokości jego horyzontów myślowych, jak i atrakcyjnego dla czytelników (także najmłodszych) sposobu prowadzenia narracji, naukowiec znany jest z badań nad cywilizacjami.

W swoich pracach wskazał, że każdy człowiek jest cywilizowany, a nie (jak sądziło wówczas wielu), cywilizowani są niemal jedynie Europejczycy z Zachodu i przedstawiciele kultury anglosaskiej w byłych koloniach brytyjskich. Cywilizacje są jednak różne, na co wpływała historia, religia czy geografia, w jakiej przyszło żyć danej populacji.

Za najwartościowszą, ale też najbardziej wymagającą uważał prof. Koneczny cywilizację łacińską. Zabiegał o jej obronę w Polsce, gdyż, jak twierdził, jest to cywilizacja najlepsza i najbliższa naszemu narodowi, a próby łączenia cywilizacji muszą prowadzić do tragicznych skutków społecznych.

Twórczość profesora Konecznego nie była świetnie znana w II RP, choć nie był też osobą anonimową. Angażował się bowiem zarówno w pracę naukową, jak i publicystykę oraz komentowanie poczynań rządzących. W czasach PRL silnie katolicka perspektywa Konecznego i jego niechęć do komunizmu spowodowały problemy w popularyzacji jego wiedzy. Wiele prac wydawano natomiast w kręgach polskich na emigracji, m.in. w Londynie. U schyłku PRL oraz w III RP sytuacja uległa zmianie, a dzieła Konecznego można było bez problemu publikować. Mimo tego pozostawał przez lata postacią znaną jedynie wąskiej grupie odbiorców, ekspertów, pasjonatów oraz niektórym politykom odwołującym się do jego spostrzeżeń.

Kropla drążyła jednak skałę, a z czasem kolejne wydawnictwa zaczęły oferować swoim czytelnikom książki profesora Feliksa Konecznego: od krótkich broszur po publikacje obejmujące szersze zagadnienia.

W ostatnich latach Wydawnictwo Miles podjęło się wielkiego, ambitnego, ale także bardzo potrzebnego dzieła. To efektem tych prac jest wydanie do tej pory IX tomów Dzieł Zebranych Feliksa Konecznego. A to nie jest ostatnie słowo!

Profesor Koneczny zasługuje na upowszechnienie i recepcję jego myśli w polskim narodzie przede wszystkim z racji interdyscyplinarności jego dorobku. Znajdziemy w nim i prace ściśle naukowe, i popularyzatorskie, jak również recenzje sztuk teatralnych, teksty o administracji publicznej i parlamentaryzmie, idei słowiańskiego Międzymorza. Przede wszystkim zaś znajdziemy w tym dziedzictwie jego autorską koncepcję cywilizacji, która odpowiada na wiele współczesnych wyzwań stojących przed naszym państwem i narodem – mówi nam Kajetan Rajski z Wydawnictwa Miles zaangażowanego w popularyzowanie wiedzy o Feliksie Konecznym.

Nie znaczy to oczywiście, że z każdym słowem, które napisał Profesor, musimy się zgadzać. Pozostajemy krytyczni, w dobrym znaczeniu tego słowa, bo sam Koneczny tego oczekiwał. Trudno jednak zaprzeczyć, że pozostajemy pod głębokim wpływem jego spuścizny – dodaje.

Teraz krakowska Fundacja Kwartalnika Wyklęci organizuje kolejne wydarzenie, które może przyczynić się do popularyzacji myśli historiozofa. Na 23 września 2023 roku zaplanowano konferencję pt. „Życie i myśl Feliksa Konecznego”

W ramach wydarzenia odsłonięty zostanie nowy nagrobek rodziny Konecznych na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, gdzie spoczywa krakowski naukowiec. Następnie odbędzie się konferencja z udziałem osób silnie zaangażowanych w badanie i propagowanie myśli Feliksa Konecznego. Całe wydarzenie zwieńczy Msza święta w intencji zmarłych z rodziny Konecznych, która zostanie odprawiona w kościele przy ul. Kopernika 19 w Krakowie.

Organizatorzy zapraszają do udziału, który jest bezpłatny. Redakcja ToHistoria.pl poleca uwadze swoich czytelników wydarzenie uznając je za wartościowe i potrzebne. Osoby zainteresowane udziałem więcej informacji znajdą m.in. tutaj: https://www.facebook.com/events/210717935333711?ref=newsfeed

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj