Two Column Images
Left Image
Right Image

Data :

SHARE:

101-letni strażnik obozu koncentracyjnego Sachsenhausen skazany. Długość wyroku zaskakuje!

Sąd w Brandenburgii skazał na 5 lat więzienia pochodzącego z Litwy strażnika w niemieckim obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Mężczyzna do końca rozprawy nie przyznał się do winy.

Akt oskarżenia głosił, że Josef S. był współodpowiedzialny za śmierć 3516 więźniów w obozie, w którym pracował od października roku 1941 do lutego roku 1945. Miał ponadto dobrowolnie i świadomie pomagać w rozstrzeliwaniu rosyjskich jeńców oraz mordowaniu więźniów przy pomocy Cyklonu B. Do służby zgłosił na ochotnika jako folksdojcz.

Mężczyzna konsekwentnie przekonywał natomiast, że w tym okresie był robotnikiem rolnym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Prokuratorzy dysponowali jednak dokumentami zawierającymi szczegółowe dane mężczyzny. Wszystko dzięki ponownemu przeszukaniu archiwów na całym świecie po skazaniu Iwana Demianiuka w roku 2011. Dokumenty dotyczące skazanego teraz mężczyzny odnaleziono w Moskiewskim Państwowym Archiwum Wojskowym.

Proces był wielokrotnie przerywany z powodu choroby mężczyzny.

Konzentrationslager Sachsenhausen powstał latem roku 1936 i funkcjonował praktycznie do końca II wojny światowej. Znajdował się kilkadziesiąt kilometrów na północ od Berlina. W obozie dokonywano eksperymentów pseudomedycznych. Mieścił się tu także Inspektorat Obozów Koncentracyjnych zarządzający obozami również na terenie okupowanej Polski. Z powodu głodu, nieludzkich warunków, niewolniczej pracy, przemocy, morderstw oraz eksperymentów zmarło tu nawet 100 tys. osób – w tym Stefan Rowecki „Grot”, dowódca Armii Krajowej.

Źródło: rmf24.pl / pap.pl / tvn24.pl / stefczyk.info

Michał Wałach
Michał Wałach
Historyk, dziennikarz i publicysta zainteresowany przede wszystkim dziejami Europy Środkowej i Wschodniej w średniowieczu oraz XX wieku, a także historią myśli politycznej i przeszłością Krakowa. Redaktor naczelny portalu ToHistoria.pl w latach 2022-2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane