Artykuł prezydenta Dudy w nigeryjskich mediach. Chodzi o historię Polski!

0
233
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot.:Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Wielokrotnie w przeszłości można było usłyszeć głosy, że polskie państwo nie prowadzi spójnej, przemyślanej i skutecznej polityki historycznej. Wiele wskazuje na to, że taki trend odchodzi do lamusa. Prognostykiem potrzebnej zmiany jest tekst prezydenta Andrzeja Dudy opublikowany na łamach jednego z nigeryjskich portali internetowych.

W swoim tekście prezydent Polski odniósł się do historii naszego kraju w kontekście imperialnych działań Rosji i Związku Sowieckiego. Data publikacji artykułu nie była przypadkowa. Tekst pojawił się na łamach P.M. News 17 września, a więc w rocznicę ataku Armii Czerwonej na Polskę.

Prezydent Duda zauważył, że Polacy oraz inne narody Europy Środkowej i Wschodniej lepiej niż społeczeństwa Zachodu rozumieją działania Rosji. W tym kontekście przypomniał Nigeryjczykom losy naszego państwa oraz agresywne i imperialne działania sąsiada ze wschodu.

Andrzej Duda zwrócił uwagę na wydarzenia z 17 września roku 1939 i sojusz stalinowskiej Rosji z hitlerowskimi Niemcami, deportacje setek tysięcy Polaków w głąb ZSRR i zbrodnię katyńską. Prezydent zauważył także, że po II wojnie światowej Sowieci niewolili wiele narodów albo bezpośrednio wcielając państwa do ZSRR albo ustanawiając w danych stolicach całkowicie uzależnione od Moskwy komunistyczne rządy.

Oczywiście istotą tekstu było zwrócenie uwagi na silne dziś w polityce rosyjskiej wątki neoimperialne. Prezydent przypomniał napaść Rosji na Gruzję oraz niszczenie Ukrainy od roku 2014. Podkreślił, że dla Europy Środkowej i Wschodniej zatrzymanie rosyjskiego imperializmu to kwestia być albo nie być.

Tekst prezydenta Andrzeja Dudy to element kampanii realizowanej przez IPN, Polską Fundację Narodową oraz miesięcznik „Wszystko Co Najważniejsze”. Artykuł opublikowano w języku angielskim, który w Nigerii ma status urzędowego. Nigeria to najludniejszy kraj Afryki, a nastawienie tamtejszej opinii publicznej może oddziaływać także na społeczeństwa innych państw kontynentu.

Artykuły czołowych polityków publikowane w mediach innych państw to pierwsza liga światowej polityki historycznej. Kilka lat temu artykuł na temat Szekspira w polskim dzienniku „Rzeczpospolita” opublikował ówczesny premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Wcześniej na łamach „Gazety Wyborczej” tekst o historii II wojny światowej opublikował ówczesny premier Rosji Władimir Putin. Takich przykładów w skali świata można by przytoczyć jednak znacznie więcej.

Źródło: wprost.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj