Two Column Images
Left Image
Right Image

Data :

SHARE:

Compiègne

Compiègne – niewielkie miasto położone nad rzeką Oise, oddalone o 85 km na północny wschód od Paryża. Miejsce to zapisało się w historii dwóch największych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości, choć nie tylko. To właśnie w Compiègne przez kilka miesięcy przymusowo przetrzymywano Marię Medycejską, królową Francji i matkę króla Ludwika XIII, co było konsekwencją „dnia oszukanych”. Wydarzenie to, które miało miejsce 11 listopada 1630 roku, potwierdziło dominującą pozycję kardynała Richelieu w państwie i oznaczało „bilet w jedną stronę” dla Marii oraz jej wygnanie do Compiègne.

Miasto to było jednak przede wszystkim świadkiem przełomowego wydarzenia nie tylko dla Francji, ale i dla całej Europy i świata. 11 listopada 1918 roku, w wagonie kolejowym, podpisano rozejm pomiędzy państwami zwycięskiej Ententy a pokonanym Cesarstwie Niemieckim. Delegacji „sprzymierzonych” przewodził marszałek Ferdinand Foch, natomiast niemiecką reprezentował Matthias Erzberger. Na mocy tego porozumienia zawieszono działania zbrojne, a także, ze skutkiem natychmiastowym, zobligowano Niemcy do wycofania swych wojsk z okupowanych terenów. Innym bardzo ważnym postanowieniem układu rozejmowego było anulowanie szalenie niekorzystnego dla Polski traktatu brzeskiego. 11 listopada o godzinie 11 czasu paryskiego rozejm z Compiègne wszedł w życie kończąc tym samym I wojnę światową.

O tej francuskiej miejscowości świat znów usłyszał, gdy 22 czerwca 1940 roku tym razem Francja podpisywała zawieszenie broni, które było jednoznaczne z jej kapitulacją w tzw. „kampanii francuskiej” trwającej od 10 maja tego roku. Sam Hitler wybrał to miejsce oraz osobistym rozkazem nakazał upokorzyć przegranych. Posłużono się więc tym samym wagonem kolejowym, co 22 lata wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najchętniej czytane