Łokietek, a więc mały łokieć. Przydomek związany z jednym z najwybitniejszych polskich władców różni się od określeń stosowanych wobec jego krewnych.
Wśród Piastów mamy Wielkiego, Chrobrego, Sprawiedliwego czy Pobożnego. Tymczasem monarcha, który zjednoczył rozbity przez blisko 200 lat kraj, mimo iż urodził się jako kolejny syn księcia kujawskiego i do tronu krakowskiego przebył naprawdę długą drogę, został nazwany uszczypliwym terminem odnoszącym się do jego wzrostu. Co więcej, złośliwość była stosowana już za życia władcy (w formie Łokietek lub Łokieć), a więc inaczej niż w przypadku jego syna Kazimierza, który zyskał miano Wielkiego po kilku dekadach od śmierci.
Szczegółów dotyczących wysokości Piasta nie znamy, ale ponoć z racji posiadania do siebie dystansu nie zwalczał określenia i godził się z nim. Może to i dobrze – wszak wrogów mu nie brakowało, a ostatecznie zawsze mogło być gorzej. W rodzie byli bowiem także książęta zwani Plwacz (Władysław Odonic – możliwe, że określenie pochodzi od choroby gardła lub niewłaściwego zachowania), Plątonogi (Mieszko – zapewne od krzywych nóg) lub Krzywousty (Bolesław – przydomek łączony z nieprawidłową wadą ust, a dawniej z krzywoprzysięstwem).