Lekcja o II Rzeczypospolitej w niezwykle innowacyjnym wydaniu, czyli Spotkanie z Historią w Wysokiem Mazowieckiem

0
426
Źródło: Centrum Grabskiego

26 maja w Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Jagiellończyka w Wysokiem Mazowieckiem odbyło się kolejne Spotkanie z Historią. Tym razem uczniowie uczestniczący w inicjatywie Centrum im. Władysława Grabskiego poznali dzieje II Rzeczypospolitej. Prelegent zdecydowała się jednak przekazać młodzieży wiedzę w innowacyjny sposób!

Podczas Spotkania z Historią w Wysokiem Mazowieckiem prelegent Agnieszka Roszkowska-Bogucka wygłosiła wykład na temat sytuacji społecznej i gospodarczej II Rzeczypospolitej. Wśród tematów nie zabrakło problemu inflacji, reformy Władysłąwa Grabskiego, wojny celnej z Niemcami, wielkiego kryzysu oraz budowy portu w Gdyni i COP.

Mówiąc o wykładzie należy zauważyć, że prelegent zastosowała także inne metody dydaktyczne – aktywizujące i innowacyjne: narzędzia TIK takie jak Jigsaw Planet, AnswerGarden czy kahoot. Nauczyciel przygotowujący lekcję ma bowiem do wyboru różne sposoby przekazania uczniom materiału i ważne, by dostosowywał metody do treści oraz charakteru uczniów, a nie zawsze powielać metodę wykładu i pogadanki.

Tym razem uczniowie nie musieli więc wyłącznie słuchać, a w ruch poszły nawet telefony. Tak! Okazuje się bowiem, że jeśli nauczyciel wie, jak dobrze korzystać z dobrodziejstw techniki, to nawet smartfony mogą stać się sojusznikiem w procesie kształcenia! Jigsaw Planet w tym przypadku polegał na układaniu wirtualnych puzzli tworzących mapę II RP.

W przestrzeni cyfrowej odbyła się także burza mózgów oraz quiz, a Spotkanie z Historią w Wysokiem Mazowieckiem zakończyła część artystyczna. Uczniowie prezentowali zmiany, jakie na przestrzeni 100 lat zaszły w edukacji oraz relacjach rodzinnych. Uznali, że obecne formy bardziej im odpowiadają.

Spotkania z Historią to bardzo ciekawa inicjatywa. Dzięki nim mogłam przybliżyć uczniom mniej znane wydarzenia z historii naszego państwa oraz utrwalić te, o których dość często mówi się na lekcjach historii. Ważne jest też, że dzięki narzędziom TIK udało mi się zaktywizować młodzież i zaangażować ją do pracy. W ten sposób zdobyta wiedza pozostanie w pamięci słuchaczy na dłużej – ocenia Agnieszka Roszkowska-Bogucka.

Organizacja Spotkań z Historią możliwa jest dzięki wsparciu projektu Fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego z funduszy Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj