Lubelszczyzna: „Spektakularne odkrycie skarbu”. Dlaczego sensację utrzymywano w tajemnicy?

0
121
Znalezisko z Czernięcina Poduchownego, gm. Turobin. Fot.:Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków/Facebook.

W styczniu osoba prywatna mająca pozwolenie na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali odkryła niezwykle rzadko spotykane na Lubelszczyźnie ozdoby związane z kulturą łużycką. Dlaczego dopiero teraz dowiedzieliśmy się o tej sensacji? Chodziło o dobrze pojęty interes społeczny.

Odnaleziony skarb z Czernięcina Poduchownego pochodzi sprzed 2,5 tys. lat, a biżuteria została wykonana z brązu. W drugiej połowie stycznia odkrył ją pan Łukasz Jabłoński mający wszelkie pozwolenia wymagane do prowadzenia poszukiwań. Artefakty znajdowały się na głębokości zaledwie 20-25 cm.

Pan Łukasz przekazał znaleziska do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura Zamość. Wśród odkrytych zabytków są szpile, naszyjnik, nagolenniki i bransolety.

Zgodnie z oceną ekspertów mówimy o dziele ludności należącej do kultury łużyckiej z końcowego okresu jej istnienia, a więc VI-V wieku przed Chrystusem (Hallstatt D)

„Znalezisko jest tym bardziej sensacyjne, gdyż ozdoby kultury łużyckiej odnajdywano w tym regionie bardzo rzadko i były to jedynie pojedyncze przedmioty lub ich niewielkie fragmenty, a tu mamy cały ich zespół. Zabytki te mają ogromne znaczenie poznawcze i naukowe oraz konserwatorskie dla archeologów, w kontekście analizy osadnictwa ludności tej kultury w tym rejonie, jak i całej Lubelszczyzny” – czytamy na profilu facebookowym Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

To także tam napisano wprost o odnalezieniu spektakularnego skarbu.

Dlaczego jednak urzędnicy zdecydowali się nie informować od razu o odkryciu? Okazuje się, że wynikało to z troski o znalezisko. „Fakt odnalezienia depozytu utrzymywaliśmy w tajemnicy, ze względu na konieczność zabezpieczenia miejsca odkrycia przed nielegalnymi poszukiwaniami, do czasu archeologicznego przebadania tego miejsca” – czytamy.

Zabytki trafiły do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Tam zostaną poddane procesowi konserwacji i dokładnie zbadane. Więcej o sprawie można przeczytać na profilu „Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków” (LINK).

Źródło: Facebook/Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj