Nowy serial Netflixa o wikingach. Czy Leif Eriksson istniał naprawdę?

0
956
Vikings: Valhalla (2022), reż.: Jeb Stuart. W roli Leifa: Sam Corlett. Źródło: Netflix.com

Czy Leif Eriksson – jeden z głównych bohaterów serialu „Wikingowie: Walhalla” – istniał naprawdę? Odpowiedź, jak często w takich sytuacjach bywa, to kwestia dość skomplikowana, jednak chcąc udzielić najbardziej zwięzłej odpowiedzi należy stwierdzić, że nordyckie sagi znają taką postać.

UWAGA! TEKST ZAWIERA TREŚCI DOTYCZĄCE FABUŁY SERIALU (SPOILERY)!

Serialowy Leif Eriksson ma zresztą wiele wspólnego z historyczną postacią. Rzeczywisty wiking o takim imieniu być może urodził się na Grenlandii, a z całą pewnością jego ojciec Eryk Rudy to jeden z pierwszych odkrywców wyspy i najpewniej pierwszy Europejczyk, który na niej zamieszkał. Inne podobieństwo postaci serialowej i historycznej również dotyczy ojca Leifa. Eryk zarówno w produkcji Netflixa jak i w nordyckich sagach uznawany jest za wygnanego z rodzinnych stron przestępcę. Ponadto w obu przypadkach siostra Leifa nazywa się Freydis.

Nic nie wiadomo natomiast o ewentualnym udziale Leifa w podboju Anglii dokonanym przez króla Kanuta Wielkiego, co stanowi podstawę fabuły serialu „Wikingowie: Walhalla”. Najpewniej zresztą władca był o kilkanaście lat młodszy od Erikssona i gdy monarcha zaczynał budować swoje imperium, Leif miał już za sobą dokonanie istotnych odkryć geograficznych, a po kilku latach istnienia państwa rozciągającego się na Wyspy Brytyjskie, Norwegię i Danię (wraz ze Skanią – wówczas integralną częścią tego państwa, od czasów nowożytnych należącą do Szwecji) najzwyczajniej w świecie zmarł.

Syn pierwszego europejskiego mieszkańca Grenlandii – Eryka Rudego – zasłynął jednak w świecie skandynawskim, tyle tylko że nie jako niszczyciel londyńskiego mostu, a – podobnież jak ojciec – jako odkrywca. To właśnie Leifa (zwanego Szczęśliwym) uznaje się za człowieka, który o około 500 lat wyprzedził… samego Krzysztofa Kolumba!

Norman dotarł bowiem do Ameryki Północnej, a dokładnie do jej północno-wschodnich wybrzeży, zaś ludzie Leifa założyli tam nawet osadę, która przetrwała jednak krótko. Nie jest natomiast całkowicie pewne gdzie leżała opisywana w skandynawskich źródłach Winlandia. Najpopularniejsza teoria wskazuje na Nową Funlandię w Kanadzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj